DSC2062

29 січня 1918 року юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху – бій під Крутами.

Саме тоді, недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 км на північний схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із юнаків-студентів Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназистів Київських гімназій, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили в нерівний бій із більшовицькими військами.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера М. Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків, «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державу.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, у повному розквіті сил, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

І хоч подвиг героїв Крут згодом забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічнений у пам’яті українців.

Тож з метою розширення знань студентів про трагічні та водночас легендарні сторінки в історії українських визвольних змагань (1917-1921 рр.) про події 29 січня 1918 року під Крутами, що стали символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність; ушанування мужності та героїзму захисників незалежності Української держави 29 січня 2018 року за участі студентів першого курсу спеціальності «Cередня освіта (образотворче мистецтво)» КВНЗ КОР «Білоцерківський гуманітарно-педагогічний коледж» (куратор Слуцька Н.О.) на базі музею історії освіти Київщини проведено тематичну історичну годину  «Крути: подвиг і трагедія», приурочену 100-річчю Дню пам'яті Героїв Крут.

 DSC2062  DSC2062  DSC2062