13 квітня 2023 року працівниками музею історії освіти Київщини КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» та викладачами КЗ КОР «Білоцерківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж» проведено творчий захід для студентів першого курсу спеціальності «Початкове навчання (інклюзія)» та студентів другого курсу спеціальності «Образотворче мистецтво».
Цілі заходу:
- поглибити уявлення про традиції святкування Великодня в Україні; творчо пізнавати культурну спадщину нашого народу, української обрядовості;
- засвоїти історію й символіку писанок, техніку розписування великодніх крашанок;
- створити власні писанки.
У вступній частині до учасників заходу звернулася Ольга Дмитрівна Пількевич, методист відділу музейної освіти та бібліотечної справи КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», яка розповіла про релігійні обряди та традиції, пов’язані зі святкуванням Великодня та написанням писанок, запросила всіх приєднатися до сакрального світу писанок.
Величаво, із піднесенням було представлено літературно-художню композицію «Великдень – величне свято українців» у виконанні студентів 14 ПО(ін) групи Діани Гаган, Анжеліки Головащенко, Дар’ї Кобилінської, Кароліни Короленко, Альбіни Прокопенко, Дар’ї Пімчонок. Прозвучали пісні «Веснянка», «Вийди, вийди, Іванку, заспіваємо веснянку», учасники водили хороводи й декламували вірші «Пісня про Великдень – Великодні дзвони», «Великодні дні настали», «Наближаємо перемогу».
У теоретичній частині заняття студенти ознайомилися з історією та традиціями української писанки. Ольга Дмитрівна зазначила, що писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, символ весни, сонця, повернення природи до життя.
У практичній частині заходу Наталія Олександрівна Слуцька, викладач образотворчого мистецтва КЗ КОР «Білоцерківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж», провела майстер-клас із оздоблення великодніх писанок і крашанок. Під час майстер-класу розглядалися регіональні особливості традиційних писанок України. Зверталася увага на символіку, орнаментику, колористику, традиції та звичаї, пов’язані з виготовленням і використанням писанок на Київщині.
На зустрічі студенти ознайомилися з восковою технікою виготовлення крашанок. Учасники активно творили писанки, насамперед, технікою крапанки – накрапуванням на шкарлупу яйця крапок різного розміру з почерговим зануренням яйця у фарбу (від світлої до темної). Усі охочі презентували власні витвори, читали вірші й розповідали про традиції святкування Великодня в їхніх родинах. На завершення заходу студентів було ознайомлено з експозицією музею «Писанки», що в Коломиї на Івано-Франківщині.
Така практика проведення занять допоможе студентам у подальшій педагогічній роботі.
Нехай перемога і мир прийдуть на нашу землю! Міцної віри в перемогу, світла – над темрявою, життя – над смертю, України – над ворогом!